Охолодження комп’ютерної системи або організація ефективного температурного середовища компонентів – актуальне та важливе питання. У разі перегрівання складових системи знижується продуктивність їхньої роботи та витривалість. Як наслідок, компоненти, які працюють за надмірної температури швидше виходять з ладу.
Варто пам’ятати: без належної вентиляції й охолодження комп’ютерна система стане неефективною та може вимкнутися у найвідповідальніший момент через перевантаження.
Які основні критерії необхідно враховувати, крім сумісності кріплення процесора та кулера? Системи охолодження бувають різних типів, форми та розміру, мають різні показники ефективності тощо. Зазначені особливості впливають на результати. На що потрібно зважати під час вибору системи охолодження процесора?
Процесор не здійснює механічної роботи. При цьому практично вся спожита енергія перетворюється на тепло. З-поміж технічних характеристик процесора зазначено величину TDP, тобто скільки тепла він виділяє під час роботи. Кількість витраченої енергії залежить від потужності процесора.
Наприклад: реальне споживання бюджетних Intel Celeron, Pentium та Core i3 становить від 20 до 50 Вт. У такому разі потреби в потужній системі охолодження процесора немає. Intel Core i5 та Core i7 (сокети 115×), а також AMD Ryzen із показником TDP від 50 до 100 Вт. Понад 100 Вт витрачають процесори Intel Core i7 (на кшталт Core i7-6850K) та Xeon, AMD FX-8××× та FX-9××× (останні можуть у розгоні споживати до 300 Вт).
Порада: якщо вибираєте систему охолодження для створення тихого ПК, бажано розглядати модель кулера з запасом потужності. Якщо процесор із показником TDP 65 Вт, рекомендуємо систему охолодження на 100 – 150 Вт. У такому разі вентилятору не доведеться сильно розкручуватися, навіть за максимального навантаження. Те саме й тоді, коли планують розганяти процесор.
В асортименті сучасного охолодження процесорів можна виділити три типи кулерів. Найпростіші – класичні з суцільнометалевим радіатором. Для більшої ефективності застосовують баштові кулери на теплових трубках. Тепло від процесора відведено за допомогою спеціальних мідних трубок, порожнистих усередині та герметично запаяних. Далі надмірне тепло передається на ребра кулера, звідки поступово розсіюється. Ентузіастам пропонують рідинні системи охолодження, в яких процесор нагріває спеціальну рідину, яку транспортують шлангами та яка перетікає до радіатора, де потім охолоджується.
Бюджетний варіант або класичні елементарні системи охолодження. Як порівняти з «боксовим» охолодженням (в комплекті з процесором), бюджетні кулери ефективніші за показниками, але суттєво не відрізняються. Зазначений тип охолодження здебільшого використовують в елементарних офісних та ігрових ПК.
2E-AC90D4 та 2E-AC90D4-ARGB
Системи охолодження процесора баштового типу мають значно більшу ефективність завдяки великій площі розсіювання радіатора. Це оптимальний варіант для ігрових ПК різного рівня. Такі системи охолодження можуть бути, як активними – з одним, двома вентиляторами, так і пасивними – без вентилятора або з прихованим вентилятором.
Пропонуємо універсальний асортимент процесорних кулерів 2E Gaming Air Cool, а саме систему охолодження для процесора 2E Gaming Air Cool (2E-AC120D6-ARGB) з керованим RGB (ARGB) підсвічуванням і двома вентиляторами.
Компактний кулер із двома тихими 120 мм вентиляторами: фронтальний на вдув, а на зворотному боці – на видув. Вентилятори мають одинадцять лопатей і гідравлічний підшипник. Показник частоти обертів: фронтальний вентилятор – 800 – 1 700 +/- 10 % об./хв; та на звороті – 400 – 1 300 +/- 10 % об./хв, при цьому рівень шуму не перевищує 33,8 дБА. Для порівняння: діапазон рівня шуму, який сприймає людина, є практично нечутним /тихим і становить від 20 до 40 дБА.
Нема потреби змінювати положення вентиляторів на радіаторі. Крильчатка вентиляторів вже знаходиться у відповідному правильному положенні.
Гідравлічний підшипник забезпечує стабільну та тиху роботу, не перегрівається за високих навантажень, розрахований на тривалий термін активної роботи.
Алюмінієвий радіатор кулера класичної баштової форми та заввишки 156 мм. Конструкція компактна та не заважає складовим системи, які розміщено на материнській платі. 154-158 мм – це оптимальний параметр висоти кулера, який можна розмістити в корпусах формату ATX та mATX. Радіатор зі спеціальним чорним покриттям, яке містить керамічні часточки, для активного відведення тепла й ефективного охолодження процесора. Показник TDP кулера 180 Вт. Завдяки особливій конструкції пластини радіатора убезпечено від деформації. Сегменти між пластинами у бічних частинах надійно фіксують їх у статичному положенні.
Шість 6 мм мідних теплових трубок вбудовано безпосередньо в основу за технологією прямого контакту з поверхнею процесора DTH (Direct Touch Heatpipes). Конструктивні особливості відшліфованої основи кулера підвищують ефективність відведення тепла.
Наявність і кількість теплових трубок суттєво впливає на якість охолодження. Рідина в теплових трубках нагрівається та перетворюється на пару, виводить на зовні надмірне тепло від процесора на алюмінієвий радіатор і далі у вигляді конденсату повертається до вихідного стану. Чотири або більше теплових трубок – оптимальна кількість для повітряного кулера баштової конструкції.
У комплектованні кулера зручне кріплення на актуальні сокети, його нескладно встановити та демонтувати (за необхідності), термопаста з показником теплопровідності > 1,63 W/M-K. За бажання можна замінити її на термопасту з асортименту 2Е з більшим показником теплопровідності та поліпшити показники охолодження. У «Керівництві з використання» до пристрою – докладна інформація щодо комплектації та встановлення виробу.
Конектори для підключення вентиляторів із ARGB-підсвічуванням: 4Pin/+ 5V 3Pin RGB. Можна встановити монорежим (підсвічування одним кольором) або RGB-режим підсвічування та синхронізувати його з кольорами підсвічування складових системи під час підключення до материнської плати. Додатково в комплектованні кабель для синхронізації підсвічування обох вентиляторів.
Яскраве кероване RGB (ARGB)-підсвічування двох вентиляторів, шість мідних теплових трубок, компактна стандартна баштова форма алюмінієвого радіатора з чорним покриттям, яка забезпечує ефективне відведення тепла, основа з безпосереднім контактом теплових трубок із процесором і демократична ціна кулера – суттєві аргументи на користь 2E Gaming Air Cool (2E-AC120D6-ARGB). У наявності оновлена версія з новим надійним універсальним кріпленням і незмінною якістю.