Геймерам, творцям, ентузіастам штучного інтелекту та звичайним користувачам процесори та материнські плати Z890 відкривають нові можливості роботи на ПК. У цьому посібнику описано основні переваги сімейств материнських плат ROG, TUF Gaming, ProArt і Prime.
Платформа Z890 – це не лише нові процесори. У нових материнських платах ASUS має багато цікавинок. ASUS AI Advisor - помічник зі збірки на основі штучного інтелекту, який розмовляє природною мовою. AEMP III, технологія NitroPath DRAM і DIMM Fit розкривають можливості комплекту пам’яті DDR5. NPU Boost забезпечує розгін вбудованого в Intel Core Ultra (Series 2) графічного процесора для прискорення роботи штучного інтелекту. ROG M.2 PowerBoost дає змогу запропонувати більше слотів M.2 на одній материнській платі, ніж будь-коли раніше. Крім того, варто розібрати Thunderbolt 5, Wi-Fi 7 і нові функції для самостійної збірки ПК.
Материнські плати ASUS Z890 пропонують безліч варіантів для підключення: численні USB-порти, високошвидкісні мережеві інтерфейси, багато слотів M.2 тощо. Можливим це роблять розширені введення/виведення, які забезпечують процесори Intel Core Ultra (Series 2) та новітній чипсет. Ще більше способів підключення обладнання до нової системи пропонують до 20 смуг PCIe 5.0 процесора та збільшена кількість смуг PCIe 4.0 чипсета.
Процесори Intel Core Ultra (Series 2) вставляють у сокет LGA 1851. Знадобиться материнська плата серії 800 для використання одного з цих чипів, і материнська плата Z890, аби скористатися перевагами розгону процесора. Як і попередні покоління процесорів Intel, ці нові варіанти мають до 24 ядер. Високопродуктивні ядра («P-ядра») займають центральне місце завдяки високій тактовій частоті, тоді як набір ефективних ядер («E-ядер») забезпечує високопродуктивну багатопоточну роботу.
Intel Core Ultra (Series 2) пропонують безліч удосконалень наступного покоління, починаючи з інтегрованого нейронного процесора (NPU), створеного для швидкого й ефективного оброблення робочих навантажень нейронних мереж. Завдяки піковій теоретичній продуктивності 13 TOPS, Intel Deep Learning Boost (VNNA, DP4A) і GNA 3.5 AI Processing, цей NPU гарантує швидку продуктивність для AI прямо з коробки.
Для досягнення ще більшого завдяки інтегрованому NPU материнські плати ASUS Z890 мають NPU Boost. Ця функція BIOS розганяє NPU всього за кілька кроків, підвищуючи продуктивність у програмах і функціях з AI до 24 %*, аби вільно досліджувати, мріяти та творити.
У цьому новому поколінні процесорів Intel також підвищує продуктивність інтегрованої графіки завдяки графічній архітектурі Xe LPG. Цей графічний процесор із підтриманням DisplayPort 2.1 і HDMI 2.1 (FRL) дає змогу підключати дисплеї з високою роздільною здатністю без встановлення відеокарти.
ProArt
Підвищуйте частоту кадрів на секунду в іграх зі збереженням реалістичної деталізації за допомогою технологій AI таких, як DLSS і генерація кадрів. Поліпшуйте якість редагування відео в Adobe Premiere Pro та DaVinci Resolve. Прискорюйте рендеринг зони перегляду, масштабування та багато іншого в провідних програмах для 3D-дизайну. Усе це можливо з сучасним комп’ютером з AI.
Материнські плати ASUS Z890 підготують до всього, що може запропонувати AI сьогодні. Вони підтримують високопродуктивну оперативну пам’ять DDR5 і пропонують необхідні опції для побудови великого та швидкого масиву зберігання даних. Оскільки більшість робочих процесів AI можуть використовувати потужність кількох відеокарт, які працюють у тандемі, зверніть увагу на чотири материнські плати з парою слотів PCIe 5.0 ×16, які можна запускати в конфігурації ×8/×8 – ROG Maximus Z890 Extreme, ROG Maximus Z890 Apex, ProArt Z890-Creator WiFi або Pro WS Z890-ACE SE.
Але комп’ютер з AI не просто запускає програми й асистентів зі штучним інтелектом. Він використовує AI (і подібні технології) за лаштунками для оптимізації всього пов’язаного з використанням комп’ютера. У серії Z890 розробники ASUS використали можливості AI для надання користувачам спеціального технічного помічника ASUS AI Advisor, який завжди готовий відповісти на запитання.
Аби дізнатися більше про своє обладнання, власники сумісних материнських плат ASUS можуть взаємодіяти з цією технологією на основі штучного інтелекту за допомогою природної мови. Початківцям, які збирають комп’ютери власноруч, він може надати в один клік зрозумілі пояснення таких функцій оптимізації, як AI Overclocking і AI Cooling II, а досвідченим ветеранам комп’ютерної індустрії – рекомендації та інструкції щодо новітніх функцій, пропонованих ASUS.
Інтелектуальні елементи керування, доступні на материнських платах ASUS Z890, дають змогу оптимізувати продуктивність комп’ютера в один клік.
Наявність технологій Advanced AI PC |
||||
Лінійка |
ROG |
TUF Gaming |
ProArt |
Prime |
ASUS AI Advisor |
Так |
Так |
Так |
Так |
AI Overclocking |
Так |
Певні моделі |
Так |
Ні |
AI Networking II |
Так |
Так |
Так |
Певні моделі |
AI Cooling II |
Так |
Так |
Так |
Так |
ROG Extreme
Для ентузіастів, які прагнуть максимального розгону пам’яті, ASUS впроваджує революційну конструкцію слотів DRAM на трьох материнських платах Z890. Нова технологія NitroPath DRAM Technology, яку використовують у моделях ROG Maximus Z890 Extreme, ROG Maximus Z890 Hero, ROG Strix Z890-E Gaming WiFi, забезпечує підвищену силу утримання слота, а також знижує рівень шумових перешкод завдяки укороченим золотим штифтам і оптимізованим шляхам проходження сигналів усередині материнської плати. Оптимізоване розташування гарантує швидше передання даних між DRAM і процесором, максимізуючи загальну продуктивність системи.
Щодо пам’яті, то на ринку з’явилося кілька нових наборів модулів, які потрапляють на перші шпальти газет. Цей новий різновид DIMM, який називають Clock Unbuffered DIMM (CUDIMM), має вбудований драйвер тактового генератора на самій плашці пам’яті для підвищення надійності та стабільності роботи на високих швидкостях пам’яті.
Материнські плати ASUS Z890 роблять цей процес оптимізації простим з ASUS Enhanced Memory Profile III (AEMP III). За допомогою цієї вдосконаленої функції мікропрограми можна досягти неперевершеної продуктивності пам’яті завдяки новітній пам’яті CUDIMM. За двофазного комплексного процесу налаштування AEMP III спочатку оптимізує тактовий драйвер, а потім частоту пам’яті. Це забезпечує найліпший баланс між продуктивністю та стабільністю, навіть на найсучасніших швидкостях DDR5-8000 і вище.**
Для збирачів, які вибирають традиційну пам’ять UDIMM, профілі AEMP II дають змогу легко оптимізувати продуктивність пам’яті, навіть із модулями пам’яті з обмеженнями PMIC, які не підтримують профілів XMP або EXPO. Крім того, AEMP II дає змогу оптимізувати складні конфігурації пам’яті, які включають змішані бренди та матриці, за умови, що модулі мають однакову ємність. Це дає змогу легко розширювати обсяг пам’яті, не втрачаючи оптимальної продуктивності.
Підготувати комплект пам’яті до роботи з профілем XMP швидко та просто, але наступний крок до найліпше оптимізованих налаштувань пам’яті для системи може бути схожим на нескінченну гру «вгадай і перевір». Щоби спростити цей процес, ASUS має DIMM Fit. Ця ексклюзивна функція ASUS BIOS точно аналізує окремі модулі пам’яті, щоби виявити потенційні проблеми й оптимізувати продуктивність для досягнення максимальної ефективності, сумісності та стабільності системи. DIMM Fit може допомогти знайти додаткове підвищення стабільності, щоби досягти стабільної продуктивності на вищих частотах або більш жорстких таймінгах.
ROG Hero
Потреби у пропускній здатності зростають. Затятим геймерам потрібні дисплеї з найвищим поєднанням роздільної здатності та частоти оновлення, з якими можуть впоратися їхні графічні процесори, а сучасні графічні процесори здатні на багато що. Творцям контенту часто потрібен максимально швидкий доступ до зовнішніх пристроїв зберігання даних. А комп’ютерні ентузіасти шукають прості способи підключення кількох дисплеїв і периферійних пристроїв.
Thunderbolt 5 задовольняє всі ці потреби. Вперше з’явившись на настільних материнських платах Z890, Thunderbolt 5 підтримує пропускну здатність до 80 Гбіт/с у двонаправленому режимі та до 120 Гбіт/с з функцією Bandwidth Boost для найліпшої роботи з дисплеями. Порти Thunderbolt 5 можуть підтримувати до трьох дисплеїв із роздільною здатністю 8K за частоти 60 Гц з підтриманням DSC, а також сумісні з USB4 V2 для широкої функціональної сумісності. Підтримання послідовного підключення дає змогу підключати до п’яти пристроїв до одного порту.
Пара вбудованих портів Thunderbolt 5 є на двох материнських платах Z890: ROG Maximus Z890 Extreme і ProArt Z890-Creator WiFi. Якщо подобаються можливості Thunderbolt 5, але пригледіли іншу материнську плату ASUS Z890, можна обладнати свій ПК двома портами Thunderbolt 5 за допомогою додаткової плати ThunderboltEX 5. Три порти mini DisplayPort IN дають змогу використовувати ThunderboltEX 5 для підключення зовнішніх дисплеїв, а також заряджати пристрої. Він підтримує до 100 Вт (20 В/5 А) з функцією гнучкого швидкого заряджання.
Пропускна здатність Thunderbolt відкриває широкі можливості. Застосунок Thunderbolt Share надає зручність для взаємодії з двома комп’ютерами: керувати за допомогою однієї клавіатури та миші, переносити файли простим перетягуванням, синхронізувати папки проєктів тощо. І все це відбувається через безпечне, приватне з’єднання, яке не перевантажує бездротової мережі користувача.
ROG Strix-A
З’явився Wi-Fi 7, і він є стрибком на ціле покоління вперед. Як порівняти з Wi-Fi 6, Wi-Fi 7 працює до 4,8 раза швидше завдяки таким технологіям, як 320 МГц канали в діапазоні 6 ГГц та 4K QAM. Для підвищення швидкості та надійності з Multi-Link Operation (MLO) можна одночасно підключати пристрої в кількох діапазонах.
Якщо користувач готовий налаштувати свій настільний ПК на бездротову мережу нового рівня, знадобляться маршрутизатор Wi-Fi 7 і материнська плата з вбудованим Wi-Fi 7. За винятком ASUS Prime Z890-P, материнської плати без вбудованого бездротового модуля, кожна плата ASUS Z890 підтримує Wi-Fi 7. Якщо шукаєте найліпшу продуктивність бездротового зв’язку, варто звернути увагу на моделі лінійок ROG і ProArt. Пропонуючи швидкість з’єднання до 5,8 Гбіт/с з підтриманням MLO, 4K QAM і доступом до каналів 320 МГц, ці материнські плати з підтриманням Wi-Fi 7 забезпечать бездротову мережу преміумкласу.
Якщо потреби в бездротовій мережі скромніші, згодяться материнські плати сімейства TUF Gaming і Prime. Завдяки багатьом останнім досягненням Wi-Fi 7, як не найвищій швидкості з’єднання, ці материнські плати надають більше можливостей для роботи в мережі під час вибору платформи для процесора Intel Core Ultra (Series 2) – і вони все ще пропонують дуже помітний приріст швидкості, як порівняти з варіантами останнього покоління.
Усі материнські плати ASUS Z890 з підтриманням Wi-Fi 7 оснащено антенною ASUS WiFi Q-Antenna та новою ексклюзивною програмною функцією ASUS, яка дає змогу легко досягти оптимальної продуктивності мережі. Завдяки оптимізованій схемі друкованої плати та вдосконаленим внутрішнім штирьовим рознімам, Wi-Fi Q-антена забезпечує виняткову пропускну здатність сигналу в діапазонах 5 ГГц і 6 ГГц. Прості функції в Armoury Crate допоможуть отримати максимальну віддачу від цієї спрямованої антени. Direction Finder визначає рівень сигналу та найліпше розташування антени всього за кілька кроків, а функція Fast Check дає змогу швидко перевірити рівень сигналу й переконатися, що отримуєте найліпше з’єднання. Із Traffic Monitor можна відстежувати поточну завантаженість каналів Wi-Fi у діапазонах 2,4 ГГц, 5 ГГц і 6 ГГц. Крім того, за допомогою функції перемикання каналів можна переключитися на менш перевантажений канал для підвищення продуктивності мережі.
ROG Strix
Сучасні твердотільні накопичувачі M.2 доступні з більшою, ніж будь-коли, ємністю, але потреби в пам’яті, швидше за все, теж зростають. AAA-ігри часто вимагають значного обсягу пам’яті для зберігання даних. Локальні робочі процеси штучного інтелекту зазвичай починаються з величезних наборів даних. А зі зростанням популярності та доступності камер високої роздільної здатності творці контенту потребують більше місця для своїх проєктів, ніж будь-коли.
Ці тенденції можуть означати, що користувач дивиться не тільки на швидкість слотів M.2 на материнській платі, але й на загальну кількість слотів M.2, які вона пропонує. Завдяки технології ROG M.2 PowerBoost наявні до семи слотів M.2 на одній материнській платі. Ця функція, доступна на материнських платах ROG Maximus Z890 і ROG Strix Z890-E Gaming WiFi, інтелектуально перетворює шину живлення +12 В на +3 В, щоби встановити більше накопичувачів, навіть високошвидкісні варіанти PCIe 5.0.
Незалежно від того, скільки накопичувачів встановлено, ROG M.2 PowerBoost забезпечить стабільну роботу за високих навантажень. Завдяки достатній кількості енергії система підтримуватиме стабільність, що значно знижує ризик збоїв і втрати даних. Натисніть тут, щоб дізнатися більше про цю інноваційну нову функцію
TUF Gaming Pro
У деяких людей складається враження, що збірка ПК – це складний процес, але правда полягає в тому, що він набагато простіший, ніж багато хто думає – і з материнськими платами ASUS Z890 він стає ще простішим.
Він починається зі значних змін в інтерфейсі BIOS – вищої роздільної здатності інтерфейсу BIOS – 1 920 × 1 080. Завдяки цій зміні можна бачити більше контенту з першого погляду, що полегшить огляд доступних налаштувань і пошук потрібних. Інтерфейс BIOS Q-Dashboard, можливо, ще більш цінний для початківців збирачів ПК, оскільки допомагає подолати розрив між налаштуваннями в BIOS і фізичним розташуванням нової материнської плати. Він дає змогу побачити точну модель материнської плати прямо в BIOS з охайно позначеними важливими компонентами та з’єднаннями. Ці візуальні асоціації допомагають початківцям, які вперше збирають ПК, ознайомитися з новим обладнанням і функціональністю материнської плати.
У нових материнських платах також полегшено перемикання ASUS EZ Flash або вибір завантажувального пристрою за допомогою ASUS MyHotKey. Ця функція BIOS дає змогу налаштувати функціональність кнопок F3 і F4 під час завантаження системи, щоби легко оновити версію BIOS або вибрати альтернативний завантажувальний пристрій.
Встановлення та заміна відеокарт також стають простішими. Новий механізм Q-Release Slim для PCIe-слотів дає змогу витягти відеокарту, не відпускаючи засувку і навіть не натискаючи на кнопку. Почніть із натискання на материнську плату однією рукою, щоби запобігти її переміщенню під час від’єднання відеокарти. Візьміться за відеокарту з лівого боку (поруч із кронштейном введення/виведення). Потім злегка нахиліть карту, потягнувши її вгору, і вона вийде зі слота PCIe. Ця зручна функція доступна не тільки на висококласних материнських платах ROG і ProArt Z890, а й на деяких моделях сімейств TUF Gaming і Prime.
Щоби полегшити встановлення накопичувачів M.2 різної довжини, інженери ASUS впровадили в деякі материнські плати нову технологію M.2 Q-Slide. Його оснащено механізмом фіксації, який ковзає вздовж паза, щоби надійно утримувати накопичувач на місці. Також деяких оновлень зазнала перевірена система M.2 Q-Latch, що не потребує інструментів, для сумісності з накопичувачами різної довжини.
Розробники ASUS потурбувалися, щоби встановити радіатор M.2 було так само просто, як і встановити сам накопичувач. Материнські плати ROG, TUF Gaming і ProArt Z890 оснащено радіатором M.2 Q-Release для основного гнізда накопичувача. Механізм кріплення залежить від моделі, але жоден з варіантів не потребує викрутки.
Оновлення драйверів обладнання допомагає забезпечити безперебійну роботу нового ПК. Але якщо не будете регулярно перевіряти наявність нових драйверів, легко пропустити оновлення. Щоби розв’язати цю проблему, ASUS має ASUS DriverHub. Це універсальне рішення спрощує процес керування драйверами та утилітами ASUS, забезпечуючи постійне оновлення та оптимізацію системи. Для зручності користувачам пропонують встановити ASUS DriverHub після інсталяції операційної системи, а також його можна завантажити безпосередньо з офіційного сайту ASUS.
TUF Plus
*Підтримання NPU Boost може залежати від моделі встановленого процесора. Результат було протестовано з процесором Intel Arrow Lake QS Q2HA Ultra 9 285K, материнською платою ROG Maximus Z890 Extreme, відеокартою GeForce RTX 4090 24 ГБ і модулями пам’яті XPG Lancer DDR5 (модель AX5U6000C4016G)
**Результати можуть відрізнятися залежно від індивідуальних специфікацій системи, зокрема комплекту пам’яті та моделі материнської плати. Наразі підтримуються лише конфігурації з 2 модулями пам’яті. Результати ґрунтуються на тесті з процесором Intel Core Ultra 9 285K і 2х16 ГБ оперативної пам’яті SK Hynix DDR5-6400 Clocked Unbuffered DIMM (модель HMCG78AHBCA326N)