HPE El Capitan став найпотужнішим суперкомп’ютером у світі, досягнувши екзафлопсного рівня обчислень. Попередні лідери – Frontier (розташований у Національній лабораторії Оук-Рідж, Теннессі, США) та Aurora (в Аргонській національній лабораторії, Іллінойс, США) – відтепер посідають друге та третє місця відповідно. Усього суперкомп’ютери Hewlett Packard Enterprise забезпечують понад 5,75 екзафлопса сукупної обчислювальної потужності, очолюючи рейтинг 500 найбільш високопродуктивних систем світу.
«Anyone can build a fast CPU. The trick is to build a fast system»
Seymour Cray
Вражаючі результати El Capitan стали можливими завдяки інноваційній платформі HPE Cray EX, яка об’єднує процесори AMD Instinct MI300A. Ці процесори поєднують ядра центрального та графічного обчислення з високошвидкісною пам’яттю в одному корпусі. До системи також інтегровано високошвидкісну мережу HPE Slingshot, яка дає змогу ефективно виконувати розподілені обчислення на понад 11 000 вузлах. Надійне зберігання даних забезпечено спеціально розробленими рішеннями HPE.
El Capitan займає 18-те місце у рейтингу GREEN500 з показником енергоефективності 58,89 гігафлопс/ват. Це стало можливим завдяки прямому рідинному охолодженню, яке знижує енергоспоживання системи до 94 %, як порівняти з традиційними повітряними системами. Архітектура охолодження без вентиляторів, доповнена 50-річним досвідом HPE у створенні таких рішень, дає змогу досягати максимальної продуктивності за мінімальних енергозатрат.
Теоретична пікова продуктивність El Capitan становить 2,746 екзафлопса. Утім, на практиці це значення є недосяжним, адже обчислюється як сума максимальної продуктивності всіх компонентів за найліпших умов. Під час тестування на High-Performance Linpack (HPL) El Capitan продемонстрував продуктивність 1,742 екзафлопса, що дало змогу йому очолити рейтинг TOP500. Для порівняння: продуктивність Frontier та Aurora на тесті HPL становить 1,353 та 1,012 екзафлопса відповідно.
За розмірами El Capitan займає площу, еквівалентну двом тенісним кортам, а довжина кабельних ліній сягає 145 км.
Система об’єднує переваги попередніх екзафлопсних систем Frontier та Aurora, але створена з акцентом на використання штучного інтелекту (AI). Її основне завдання – сприяти збереженню національної безпеки США шляхом високоточних моделювань, які дають змогу гарантувати безпеку та надійність ядерного арсеналу без проведення фізичних випробувань.
Ось кілька прикладів застосування цього унікального суперкомп’ютера:
El Capitan – це більше ніж просто суперкомп’ютер. Це нова ера у світі обчислень. Поєднання потужності, енергоефективності та штучного інтелекту відкриває нові горизонти для науки та технологій.