Розпочинати збирання ПК потрібно з визначення розміру материнської плати. Формфактори постійно розвиваються, пропонуючи широкий спектр рішень для різних потреб – від потужних ігрових комп’ютерів до компактних домашніх кінотеатрів. Що потрібно знати про розміри материнських плат, щоби зробити обґрунтований вибір?
Розмір материнської плати визначає її сумісність із корпусом і компонентами. Наприклад, велика плата EATX не поміститься в компактний корпус microATX. Маленьку Mini-ITX можна встановити у великий корпус, проте це призведе до втрати головної переваги компактного формфактора, обмеження можливостей розширення та ускладнення процесу складання ПК.
Для спрощення підбору сумісних компонентів виробники дотримуються галузевих стандартів. Наприклад, материнські плати ATX мають уніфіковані розміри та розташування кріпильних отворів, полегшуючи встановлення в корпуси ATX.
Найпоширеніші з-поміж збирачів ПК формфактори материнських плат
Формфактор ATX (12 × 9,6″) залишається оптимальним для більшості користувачів. Він підтримує кілька слотів розширення, зазвичай має чотири слоти DIMM для оперативної пам’яті та гарантує широкий вибір портів.
Одна з причин популярності ATX – великий розмір сучасних відеокарт. Оскільки вони часто займають два і більше слотів PCIe, корпус ATX забезпечує достатньо місця для їхнього встановлення. Вибір полегшує доступність на ринку безлічі моделей корпусів і материнських плат ATX. Саме це може бути достатньою причиною для вибору ATX, як порівняти з іншими варіантами материнських плат, оскільки це майже 100 % гарантує, що буде знайдено бажаний дизайн або точний набір можливостей материнської плати.
Материнські плати microATX (9,6 × 9,6″) – гарний вибір тих, кому не потрібно багато слотів розширення. Вони зазвичай мають до чотирьох слотів PCIe і DIMM, чого достатньо більшості користувачів.
Головна перевага microATX – можливість використовувати компактніші корпуси. Наприклад, корпус ASUS Prime AP201 сумісний із графічними картами завдовжки до 338 мм і стандартними блоками живлення ATX, зберігаючи компактний розмір.
Якщо потрібен ПК малого формфактора, варто звернути увагу на Mini-ITX (6,7 × 6,7″). Такі плати зазвичай мають один слот PCIe та два слоти DIMM, але легко підтримують потужні процесори та відеокарти.
Компактність Mini-ITX потребує ретельного планування збірки, особливо в частині охолодження. Програма NVIDIA GeForce SFF-Ready спрощує процес складання комп’ютера, економлячи простір і маркуючи SFF-Ready корпуси та графічні карти. Корпус і графічна карта SFF-Ready згодяться для збірки ультракомпактного ПК. Наприклад, компактні, але потужні графічні карти ASUS Prime забезпечують необхідну продуктивність за відносно скромних розмірів.
Якщо навіть Mini-ITX здається занадто великим, можна розглянути ультракомпактні рішення, наприклад, міні-ПК ASUS NUC. Ці системи зазвичай розміром близько 4,6″ з кожного боку та доступні як готові ПК, комплекти barebones або окремі плати. Це рішення для малих бізнесів, точок продажу, медичних установ, але цілком прийнятне і для створення домашнього мультимедійного центру або робочого місця.
Материнські плати EATX ширші за ATX, що дає змогу розмістити більше слотів розширення, DIMM та додаткових рознімів живлення. Їх часто використовують у преміальних ігрових системах і робочих станціях, де потрібна максимальна продуктивність.
Для серверів і робочих станцій застосовують спеціалізовані плати CEB і EEB, які підтримують багатоядерні процесори AMD Ryzen Threadripper та Intel Xeon, а також кілька відеокарт і велику кількість оперативної пам’яті.
Вибір материнської плати залежить від потреб користувача:
Якщо збирають ПК на базі AMD, потрібно звернути увагу на лінійку материнських плат X870E/X870 для ентузіастів або B850 для мейнстрим-сегмента. Для Intel можна розглянути моделі Z890 з можливістю розгону або B860, які забезпечують оптимальне співвідношення ціни та функціоналу.