За останні 15 років бездротові комунікації зазнали доволі значних змін. Те, як міцно Wi-Fi проникне у повсякденне життя людей, неможливо було передбачити на межі тисячоліть. Факт вибухового зростання кількості мобільних пристроїв ставить нові виклики навіть перед поточним стандартом 802.11ас. Саме тому розробляють 802.11ах — новий стандарт для передавання даних у мережах Wi-Fi.
Інженери IEEE розпочали працювати над стандартом ще 2014 року. Станом на сьогодні робота триває над версією draft3.0. Від самого початку перед розробниками постало завдання покращити ефективність використання спектра для підвищення пропускної здатності WLAN зі щільністю точок доступу та клієнтських пристроїв. Серед основних драйверів для розвитку стандарту були: збільшення кількості мобільних пристроїв, live-трансляції (фокус на upload трафік) і, звичайно, ІоТ.
З’явиться підтримка MIMO 8 × 8 і до 8 SS (Spatial Streams). Стандарт 802.11ас також описував 8 SS у теорії, але на практиці точки доступу 802.11ас обмежувалися підтримкою чотирьох просторових потоків. Відповідно, точки з підтримкою МІМО 8 × 8 зможуть одночасно обмінюватися даними з вісьмома клієнтами.
Одночасна підтримка MU-MIMO як для download, так і для upload-каналу, групування фреймів даних і контрольних фреймів створить можливість значно зменшити витрати на службові команди, що призведе до підвищення пропускної здатності та скорочення часу відгуку.
Додано нові MCS (Modulation and Coding Sets) 10 та 11 для модуляції 1024-QAM. Це означає, що тепер один символ цієї схеми переноситиме 10 bit інформації, і це 25% приросту, порівняно з 8 bit у 256-QAM.
OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing) — метод мультиплексування (поєднання кількох потоків даних в один спільний простір) працює у стандартах 802.11a/g/n/ac майже 20 років без якихось змін. Згідно зі стандартом у каналі шириною 20 МГц розміщено 64 піднесучі з інтервалом 312,5 кГц. Оскільки за цей час індустрія напівпровідників просунулася далеко вперед, у 802.11ах запропоновано чотирикратне збільшення піднесучих до 256, з інтервалом 78,125 кГц між піднесучими. Довжина OFDM-символу (час) — величина зворотно пропорційна частоті, відповідно збільшиться вчетверо з 3,2 мкс до 12,8 мкс. Це покращення підвищить ефективність і надійність передавання даних, особливо для зовнішніх рішень.
Одним із головних нововведень є впровадження OFDMA замість OFDM. Відмінність полягає у тому, що під час передавання у OFDM утилізується весь частотний канал, і поки не закінчиться передавання, наступний клієнт не може розпочати сеанс. В OFDMA це завдання вирішують тим, що канал розбивають на підканали різної ширини, так звані RU (Resource Units). Для кожного RU можна назначити свою схему кодування MCS, а також силу передавання. Це дасть значне збільшення ємності мережі, а також пропускної здатності для кожного окремого клієнта.
Механізм енергозбереження, який зарекомендував себе ще у стандарті 802.11аh, тепер адаптовано для 802.11ах. TWT дає змогу точкам доступу повідомляти клієнтам, коли переходити у режим енергозбереження і коли необхідно прокинутися для передавання інформації. Ці інтервали дуже короткі, але можливість бути у режимі сну купу коротких періодів матиме велике значення для роботи батареї. Саме контроль часу перебування в режимі енергозбереження, зменшить кількість «перекрикувань» та колізій між клієнтами. Залежно від типу трафіку, показники покращення енергозбереження можуть складати від 65% до 95%. А це вже виводить Wi-Fi на новий рівень і дає змогу грати на території ІоТ, де енергозбереження є основним критерієм.